Poslechněte si naše skladby online na Bandzone.cz Najdete tam i několik kousků z alba Tajemství. Pro výběr písničky stačí kliknout ZDE


               


ROK 2016

Portáš 2016: inštrukcyje
Poslední bigbít v roce zakončíme už tradičně na horském hotelu Portáš na hřebeňu Javorníka. Letos to bude už ve čtvrtek 29. prosinca. Jak možná víte, hostem tentokrát bude bubeník a výrobca šamanských bubnú Petr John a jeho krásný doprovod. Přijedú, aby vás naučili jak správně používat šamanský buben. A to sa hodí, gdyž třeba potřebujete přivolat déšť, odehnat otravnú návštěvu nebo jinú pohromu. Portáš leží úplně na kopci, tak počítajte že tam bude trochu chladněj a proto nezapomeňte na dobré ponožky a teplé trenky nebo kalhotky. Jak říkajú Valaši a naši bratři Eskymáci: není špatného počasí, enom špatného oblečení. Aj nejaká baterka sa hodí. Lesti plánujete romantickú procházku, tak auto nebo autobus nechajte na parkovišti na konečné ve Vranči, odkáď sa po cestě pohodlně dostanete až na Portáš.
Gdo chce, može sa přidat k tlupě kerá má sraz v 17 hodin na tom samém parkovišti a vyrazí tak deset minut po pátéj. Budú tam chlapi ze STRAM Teamu Petr Machýček, Jarda Pechal aj Mikumi, tož sa nemusíte bát, že zablúdíte. Náš už jedenáctý Zbojnický výšlap bude mět zastávku, tajak každý rok, na chatě Spartak na čaj. A ze Spartaku už je to na Portáš pět minut. Vy, gdo sa v horách moc nevyznáte a pújdete z Vranče pěšky, tak si to nezkracujete a běžte pěkně po cestě, ať vás pak horská služba nemusí hledať gdesi po okolních pasekách. Medvědi ani vlci letos v Javorníkách hlášení nejsú. Zábava začne kolem osmé večer.

KRÁSNÉ A KLIDNÉ VÁNOCE PŘÁTELÉ!
Rok sa s rokem zešél a zasej tu máme Vánoce, slunovrat a konec roku. Všeckým keří na naše bigbíty chodíjá a poslúchajú nás, ale aj tým, keří nás tepruvá poslúchať začnú, nebo keří poslúchajú nekoho jiného, přejeme klidné a voňavé Vánoce plné pohody, radosti a pokory.

Jurda, Vojta, Mikumi, Dan a VlastaZačalo ostré natáčání. Už máme první sloku první skladby
V nedělu 20. listopadu sme sa všeci poprvé zlézli ve studiu Pro-marts na Vsetíně, (šéfuje tam tomu Milan Volčík) a slavnostně zahájili natáčání nových písniček. Jako první šel na řadu Vlasťa Štefela, a protože je to jeden z nájlepších súčasných bubeníků v našem súboru, dohódli sme sa, že nahraje bubny. Fotograf zachytil bubeníka právě v okamžiku, gdyž si nasazoval traktoristické sluchátka. Aby mu nenafúkalo do uší. Vlasťa totiž negdy bubnuje tak rychlo, až sa dělá průvan. Ostatní nástroje určil los: basa - Dan Káčer, kytara 1 - Vojta Kocůrek, kytara 2 - Mikumi, kytara 3 - Vojta, kytara 4 - Mikumi, rumové pralinky - Jaroslav Pechal a za mikrofon sa postaví Jura Pirník. Po rozlosování sa nám ulevilo, protože přesně takové rozložení nám aj vyhovuje a sme na něho zvyklí. Natáčání plánujeme ukončit v únoru, potem už sa bude vymýšlať název desky a barva jejího obalu. Tak aby CD bylo v květnu hotové.
.

Pozdrav z dalekého ostrova Hainan
Velikú radost nám udělal pozdrav od naší vokalistky Pavlínky Hanákovej, kerý včera dorazil až z dalekého ostrova Hainan v Jihočínském moři. "Všecky moc zdravím z nejjižnějšího místa Číny!" napsala k obrázkom. Jak ste určitě všeci poznali, socha na levé straně představuje čínskú buddhistickú bohyňu súcitu, kerá sa nazývá Kuan-Jin. Čína je větší než Valašsko a aj má o neco víc obyvatel: v pátek to byla asi miliarda a tři sta jedna tisíc sto padesát šest ludí, ale furt sa to mění. Takže na různé památky je tato zem logicky velice bohatá.
Jak asi víte, podzim trávíme vymýšláním nových písniček a už sa aj cosi urodilo. Ale je to psychicky náročné, tož nás každý takový pozdrav opravdu potěší a povzbudí. A pořád platí, že gdyž negde vycestujete a dodáte fotku v tričku STRAM (z keréhokoliv roku), na přání tuto fotku rádi zveřejníme :-)


V Bunkru bylo fakt hodně živo. Máme fotky
Podzimní Rocková noc ve vsetínském Bunkru utekla jak voda v Bečvě. Šak aj jakési fotky od našich asistentů přišly, tož sa možete mrknút TU. Všeckým, co dorazili patří poděkování, bylo nám s vama dobře. K parádní atmosféře samozřejmě dopomohl jeden z nejlepších středoevropských dýdžejú Jirka Pecha, mimochodem žák legendárního vsetínského DJ Jardy Urbánka, kerý sa též došel podívat. O nazvučení akce sa postaral Dušan Trličík, takže kvalita byla zaručená.
No a my ted zalezeme jak krtci do zkušebny a budeme čekat, lesti nekoho napadne nová písnička. Tak nám přejte pěkné čekání a zbytečně nás neruště, bo tam zůstaneme tak dlúho, dokavád nic nevymyslíme.


Na Rockové noci ve vsetínském Bunkru nás doplní DJ Pecha
Těšte sa. V sobotu 22. října přijede náš umělecký súbor písní a tancú do populárního vsetínského klubu Bunkr. Gdo by sa rád aj posadil, ať si rezervuje místo na fejsbúku Bunkr Klubu, čeká sa prý ohromný nápor hostú. Máme velkú radost, že nás doplní jeden z nejlepších českých dýdžejú Jirka Pecha, s kerým sa po čase zasej rádi uvidíme. Chyběť bude enom číslo našeho plamenometčíka Martina, představa, že by v uzavřené místnosti začal šlehať pětimetrové ohně, vsetínské hasiče trochu vyděsila. Bunkr by asi opravdu vyhořel od základú, proto sme Martinovi pro jistotu dočasne zabavili sirky, benzín, starý papír a další hořlaviny.

Podlesí: půlka kapely zablúdila. Nakonec všecko dobře dopadlo
Do Podlesí vyrazily tři nezávislé posádky. Ta první v obsazení Štefela - Kocůrek mířila ve směru od Rožnova a dorazila na místo jako první. Druhá posádka v sestavě Mikumi-řidič, Pirník-navigátor a Pechal-pomocný navigátor upalovala od Vsetína. Tož stalo sa, že řidič ani navigátoři sa nepodívali do mapy a tato část výpravy dorazila do jiného Podlesí. Ogaři projeli dědinu křížem krážem, aj na kopec vyjeli a nigde ani známka po nejakém festivalovém mumraji. "Připadalo nám to divné. Všude ticho. Ale z pasek kolem Valmeza byl pěkný výhled, podívali sme sa aj do Brňova, gde sem gdysi slúžival na hlásce. To sem eště byl ajnzboňák*," pochvaloval si Jura Pirníkú (*ajnzboňák je hovorově železničář, pozn. red). Nakonec sa všecko vysvětlilo: Podlesí bylo správně, ale Podlesí-Křivé je eště o pár kilometrů dál, jak uvedli náhodně postávajúcí domorodci.
Jako poslední dorazila samostatná jednotka Káčer Dan, kerý sám řídil, aj sám sebe navigoval. Z podia pak místním vysvětlil, že musel jet po dálnici, aby koncert vůbec stihl. Nekeří aj hlavú nevěřícně krútili, protože jak všeci víjá, mezi Vsetínem a Podlesím žádná dálnica eště není. "Jel sem ze Slovenska, tam už dálnica je. Mosel se odvézt tatu na oslavu narozenin," vysvětlil baskytarista a bigbít v krásném areálu v Podlesí-Křivém mohl začať. Poprvé v kariéře sme použili efekt jezdícího bubeníka. Ten sa aj s celú bicí súpravú pomalu posunoval k okraji a gdyby neměl zábrany, odjel by z podia pryč úplně. Ono to podium bylo trošku křivé, ale tak to má by, gdyž sa hraje v Křivém. Prvnímu podzimnímu a zároveň poslednímu venkovnímu bigbítu tohoto roku počasí přálo. Aj zvuk, o který sa staral Dalibor Cibulec, byl bezchybný. Děkujeme pořadatelom, keří sa o celů stramáckú výpravu starali jak o vlastní a těšíma sa třeba negdy příště. Páru momentek z příjemné akce najdete TU.

Na Vsetíně hukot: aj sa přidávalo.
Gdo eště nevěděl, že STRAM není enom typická zábavovka, ale má aj bohatú vlastní tvorbu, už má snáď po festivalu Valašské záření jasno. Teda pokud si udělal čas a do jednoho z nejvýznamnějších valašských měst o víkendu dorazil. Už v pátek to na třech scénách rozparádili například Janek Ledecký, Marta Kubišová nebo domácí Darrock. V sobotu sme naklusali hnedkaj po Elán KontraBand a vynikajících The Backwards. Na podiu nás přivítali krásná Lucie Štrbačková a legendární moderátor Honza Gottfried a vzápětí spustil svoju strašidelnú ohňovú šú člen našeho týmu Martin Šulák. A protože podium ani přilehlé chalupy k radosti vsetínských profesionálních hasičů nezapálil, mohl začať poslední koncert letošního Valašského záření.
Celá první polovina našeho pásma pod hvězdným nebem patřila původní stramácké koncertní tvorbě. A na vlastní starší nebo nové kúsky došlo aj po krátké přestávce. Pamětníci si zanotovali na skoro štvrt století starú skladbu VSTAŇ, trochu romanticko ponurý song NOC PŘED BITVOU nebo na mírně lechtivý příběh o sexuchtivé AMAZONCE. Představili sme aj úplně nejnovější novinky, keré sme pomenovali: POHÁDKA, STŘEPY V PÍSKU a ZÁHADA. Vrchol patřil skladbám, keré majú v názvu dvě valašské hory - Makytu a Kyčeru. "Jak začal dav zpívať Kyčeru, až z toho šel mráz," nechal sa slyšeť fotograf Jarek Pechal, jehož fotky najdete TU. No, šak my sme měli podobné pocity, co budeme zapírat.
Závěrem děkujeme pořadatelom, že si na nás vzpoměli, speciálně půvabné Evě Hennelové, kerá měla pro rockové blázny dycky pochopení. (Šak co ji zbývá, gdyž její syn takej propadl bigbítu, že?) Děkujeme zdvořilým ale neústupným bojovníkom z bezpečnostní služby Anim, díky nim sa nám nic neztratilo, Petru Bazelovi za kvalitní zvuk a vám, keří ste vydrželi až do mohutného finále za účast. DĚKUJEME A TĚŠÍME SA TŘEBA 24. ZÁŘÍ V PODLESÍ.


Festival Valašské záření: důležité informace
Asi největší multižánrový valašský festival Valašské záření je za dvérkama a možná ste čuli, že na Vsetíně má zahrát aj STRAM. Tož, je to pravda pravdúcí. Vystúpíme v sobotu, tak ať sa vám to nepoplete. Přidělili nám velké podium na Svárově, přímo v centru Vsetína, hnedkáj vedle chalupy Městského úřadu a Domu kultúry. Tož abyste nás nehledali třeba u rybníka v parku, nebo v letním kině na Lapači, keré už je dávno zrušené. Před nama si zahrajú ogaři ze Slovenska Elán KontraBand a The Backwards. My máme start naplánovaný na 21:30, takže gdyž seženete lístky, stihnete aj promítání filmu Děda v kině Vatra, keré začíná v 19:00. Bude to poslední velký festival letošní letní sezony, tak si dojdite zabékat.

Neuvěřitelný kotel v Huslenkách! Máme fotky
Vystúpením našeho umělecko-zábavného súboru vyvrcholily letošní Huslenské slavnosti. A byl to v areálu Rybníček pořádný hukot. Šak závěrečnú část slavností oznámil mohutný ohňostroj. Další žhavé představení si nachystal člen našeho týmu a hubo-ohňomet Martin Grim Šulák. Ten navíc od představenstva STRAMu dostane zvláštní pochvalu, obsadil totiž první místo v soutěži jedlíků a vzorně tak na Huslenských slavnosťách reprezentoval naše hudební těleso. Řeči, že ho mučíme hladem, a proto s takovým přehledem vyhrál, nejsú pravdivé. Kvalitní zvuk zabezpečila agentura Pro-Marts, řízení zvuku sa ujal sám její ředitel Milan Volčík. Příjemné počasí tentokrát přivolaly cérky z Hovízek, tož jim děkujeme, stejně tak aj obci Huslenky za pozvání a speciálně panu starostovi Suralovi za přísun trnkových energetických nápojů. Takže vážení, sezona letních venkovních festivalů, zábav a koncertů pomalu končí. Jedna z posledních akcí pod širým nebem, gde si nás možete poslechnút, bude už v sobotu na Vsetíně, gde chystajú vyhlášené Valašské záření. Bude prý aj burčák, tož dojdite.

V Šanově ztratil zpěvák hlas. Už ho ale našel
Zábava, kerú přichystali myslivci ze Šanova, neměla chybu. Návštěvníky čekalo výborné jídlo, výborné pití a eště mohli neco pěkného vyhrát v tombole. Šak aj počasí vyšlo, hvězdy svítily jak vesmírné Las Vegas a ochladilo sa až po půlnoci. A jak obvykle, gdyž kapela podává výkony na podiu, bedňáci nevíjá coby gde by a provokujú místní cérky. Tož jednému sa to aj vymstilo. Šanovské krasavice ho tak opily, že skoro zapoměl, jak sa nastupuje do auta a celú cestu pak skuhral, že je mu zle. Prý s alkoholem definitivně končí. Do jaké míry to myslel vážně, sa dozvíme už v sobotu v Huslenkách, gde nás pozvali na obecní slavnosti.
A eště jedna malá nepříjemnost sa přihodila v Šanově. Zpěvák Jurda totiž z čista jasna přišel o hlas: chvílu sa jaksi snažil, ale znělo to, jak gdyž zavřete nasraného hada do konvice na kropení salátu. Poslední písničky s heroickým nasazením aspoň odrecitoval, ale pak už sa fakt nedalo a museli sme končit. Naštěstí to bylo v době, gdy už kapela stejně přetahovala stanovený limit, takže sa nic vážného nestalo. Bigboš v Šanově začal enom pár hodin poté, gdy sme odehráli náročný koncert v Ústí, tak sa není čemu divit.
Na středeční zkúšce už byl Jura skoro v plnej sile, tož sme klidní. Organizátorom šenovské veselice děkujeme za pozvání a vřelé přijetí, vynikající nazvučení naší produkce zajistil tentokráte Mira Polanský a jeho tým. Pár momentek z akce pořídil Jarek Pechal a najdete jich TADY.

Rocková noc v Ústí: hromady fotek, článek aj video
Takový bigbít zažijete v Ústí enom dvakrát do roka (gdyž moc neprší). Na letošní Rockové noci byl hlavním zahraničním hostem (myslené z poza hranic Valašského královstvjá) metalový band Limetal. Lesti tam cítíte cosi kyselého, nejste daleko od pravdy. Štyré muzyganti z Limetalu totiž přišli z legendama opředené skupiny Citron. Šak víme, že limety a citrony sú příbuzní, enom limetky sú víc zelené. Limetáli sa ale jak zelenáči v žádném případě nechovali a bylo vidět, že za ty roky sa ogaři už aj cosi naučili. Koncert odehráli s příkladným nasazením. No, nebudeme plýtvať písmenkama: jak to v Ústí vypadalo a gdo si tam zahrál, popisuje totiž Radomír Dolanský na stránkách internetového zpravodaja Region Valašsko. Možete si počíst TADY. Pod fotkú u článku najdete aj odkaz na obsáhlú fotogalérku. A gdyby sa vám zdálo málo, máme tu pár pěkných obrázkú aj od ogarú z našeho zabezpečovacího týmu. Mrknite TADY.
Kupodivu aj z tohoto minifestivalu sa na internetě objevíl video sestřih. Tož tak nejak sme aj tušili, že kameraman Laďa Žoužela, kerý sa v areálu náhle objevil, vytáhne kameru a bude toči. Gdyby si na koncert místo kamery přinesl třeba motorovú pilu, holící strojek nebo nůžky na plech, opravdu, ale opravdu by nás překvapil. Na jím pořízený záznam našeho vystúpení sa možete podívať TADY.
Pořadatelom děkujeme za pozvání, zvukařovi Jirkovi Philippovi z Ostravy za vynikající zvuk a vám všeckým, keří ste dorazili a udělali na závěr parádní atmošku, patří dík největší.
Na Jútjúb uniklo video z Gulášfestu. Víme, gdo je pachatelem
Podařilo sa nám vypátra, gdo je pachatelem sestřihu našeho koncertu na vsetínském Gulášfestu. Video sa fčíl nekontrolovaně šíří po valašském internetě a viděli ho prý už aj v Brně. Záznam tajně natočil kameraman Laďa Žoužela, kerý sa ani nesnažil zapírať a eště sa směle přiznal: za trest od nás dostane flašku (pozor: nad u není kroužek, aby si to negdo nevysvětlil jinak). Vyzvednú si ju može už v pátek na Rockovej noci v Ústí, gde samozřejmě plánujeme zahrᝠhnedkáj po Limetalu. Na video nás upozornili bdělí fanúšci z fejsbúku, kerým týmto děkujeme za ostražitosť. Téj v dnešní době není nigdy dosť.
Na Vsetíně zazněly novinky určené pro výroční CD
Bylo nám velkým potěšením sledovat, jak živě ste na letošním Gulášfestu reagovali na naše dvě zbrusu nové písničky. Jedna sa menuje Záhada a druhá Pohádka, ať sa trochu orientujete. Klidně nám možete napsať, jak sa vám písničky lúbily, třeba na fejsbúk. Esli nás chcete kritizovať, tak prosíme enom pozitivně: možete psat, jak ste z naší produkce byli nadšení, jak ohromný dojem na vás naše piesničky udělaly, jak byl Jurda zasej neodolatelný a bubeník střízlivý, a tož tak podobně. Šak nejste hlúpí a na neco pěkného sami přijdete. Toťkaj sme zrovna ve zkušebně téma kritiky probírali - je to divné, ale vzácně sme sa zhodli, že negativní kritika nikoho z nás až tak moc nebaví. Tož chvalte a my vás též budeme chválit.

Počasí na letošním vsetínském Gulášfestu nemohlo byt lepší. Teplo až do rána a enom sme litovali, že vsetínští konšelé koncert povolili enom do půlnoci. Aj tak děkujeme pořadatelom a speciálně Hance Škarpové za pozvání, družstvu Pro-Marts Milana Volčíka za profesionální ozvučení a moderátorovi Honzovi Gottfriedovi za krásné uvedení (málogdo umí tak kvalitně chválit, jak právě Honza, berte si z něho příklad!).
Dík si samozřejmě zaslúžijá aj naši technici Petr Machýček a Jarek Pechal, že toho opilého pána, kerého našli na chodníku, dovlékli až k taxíku.
No a v pátek už nás čeká megakoncert v Ústí, gde před nama zahrajú Tweezer, Old Skart a Limetal. V sobotu sa pak náš umělecký súbor písní a tancú přesune do Šanova.Bubeníkovy narozeniny sme oslavili u Baby Jagy. Teď míříme na Vsetín
Ani letos sme nevynechali pozvání od slavné valašskobystřické pizzerie Baba Jaga a na tamní zahrádce odehráli nedělní koncert. Gdo si tento kultůrní program nenechal ujít, rozhodně nepochybil a navíc ani nemusel platit vstupné. Odpolední bigbít byl totiž částečně věnovaný významnému výročí. Právě v srpnu (gdysi v minulém století) sa narodil náš bubeník Vlastík. Tož sme to zároveň aj trochu oslavili. Nekeří aj trochu víc. Šéfovi Baby Jagy Laďovi děkujeme za pozvání aj za výbornů pizzu, kterú si prý možete objednať onlajn na stránkách www.babajagapizza.cz, pokud máte počítač. Vyškolenému personálu děkujeme za ochotnú a trpělivú obsluhu, víme cérky, že to bylo náročné, ale tak už to v práci negdy bývá.
Z Valašské Bystřice míříme na vsetínský Gulášfest, kerý začíná už v pátek na výstavišti u Sandriku (v Dolíčku u závor). Před nama vystúpí eště OKdjs, Hattrick a Donor, tož sa máte na co těšiť.

Večírek v Brumově-Bylnici byl divoký, perseidy moc videt nebylo
Tak sme si říkali, že gdyž už v Brumově-Bylnici na večírku FC Elseremo ponocujeme, aspoň sa podíváme na ty perseidy. Šak víte, co sú perseidy, ne? Tož, pro ty hlúpější, ať sa aj neco užitečného dozvěďá: perseidy pocházajú henkaj z tej komety 109P/Swift-Tuttle, je to vlastně takové nebeské smetí, keré za sebú tato kometa nechala. No, ale moc sme jich neviděli, lebo obloha byla pod mrakem a cosi nad nama přeletělo až nad ránem, gdyž sme sa vracali domů. Myslíme si, že to byl právě nejaký perseid, bo to bylo rychlejší než pendolino. A tož nechajme tu našu Zem, a si klidně letí vesmírem a poděkujme klubu FC Elseremo z Brumova za pozvání. V letním areálu v Bylnici sa nám hrálo opravdu výborně, takej díky vynikajícímu zvuku, o který sa tentokrát staral Lukáš Káňa a jeho pomocník. Zvláštní poděkování od nás dostává pan Pavel Kozubík, kerý zná fígle, jak přimět kapelu, aby dala nejaký ten přídavek navíc, aj gdyž sa jí už nechce. No a po nedělním koncertíku ve Valašské Bystřici sa už v pátek vypravíme na vsetínský Guláš fest. Tož sa stavte.

Sokol v Leskovci oslavil 70. Byli sme u teho
Sokolom z Leskovca by asi nigdo nehádal 70 roků. Šak aj my sme byli překvapení, jak ogaři a cérky furt vypadajú dobře. Aj tým najstarším by člověk neřekl víc než 40. Tož to bude asi tým zdravým životním stylem, kerý sa v Leskovci praktikuje. Tamnímu Sokolu a jeho členom přejeme samozřejmě všecko najlepší, pár obrázků ze závěrečné zábavy najdete TU Za pěkný zvuk eště pěkně děkujeme Mirovi Polanskému a jeho družině, no a náš umělecký súbor už začne chystať aranže na páteční bigbít v Brumově a nedělní odpolední koncertík ve Valašské Bystřici.Lesní bigbít v Kačicách neměl chybu
Jak asi tušíte, sme kvůli přípravě nových skladeb tak zaneprázdnění, že ani nemáme čas zajít na hřiby. O to víc nás potěšilo pozvání z Kateřinic, gde hasiči zorganizovali bigbít přímo v tamním lesním areálu. Sice sme kromě páru muchomůrek našli kulové, ale za ten čistý vzduch to stálo. Dokonale vyplašit lesní zvěř nám pomáhal zvukař Jurka Skalák se svojím týmem, stejně jak na Hovězí předskakovala skupina Tweezer a fotky pořídil náš paparaci Jarek Pechal. Tož sa podívajte TUNa Hovězí kotel až do rána!
Předpúové a púové zábavy na Hovězí možeme bez nadsázky nazva tradiční. Šak pobavi sa tam chodívaly už generace našich předků a je dobře, že na Valašsku podobné akce eště nezanikly. Velice si proto vážíme, že aj letos nás pořadatelé z fotbalového klubu TJ Sokol Hovězí vybrali za hlavní kapelu. Věříme, že sme nezklamali. A nezklamalo ani počasí, vlahá noc přešla plynule do teplého rána, tož není divu, že nekeří pařmeni ani nešli spa a zámiřili z bigbítu přímo na kolotoče.
Sobotní bigbít na Kaštýli nastartovala vynikající kapela Tweezer, o kvalitní zvuk sa postaral tým Dušana Trličíka. Foto momentky zachytili Jarek Pechal a Míša Holub.
Připomínáme, že v sobotu 30. červenca míří náš ansábl do Kateřinic, tož sa stavte.

Velká předpúová na Hovězí: pozor na omezení provozu
Rok sa s rokem sešél a další hovězská předpúová je za dveřama. Letos před STRAMem zahraje nadějná rocková banda, která si říká Tweezer. Ogaři už si před nama párukrᝠzahráli a možeme potvrdit, že ta jejich muzyga má šávu. Aj letos sa čeká obrovská návštěva, takže počítajte s omezením provozu v centru Hovězí a ve směru na Kaštýl. Vyplujte proto rači o trochu spěšej, a sa nemačkáte ve frontě a chytíte fleka na sezení. O přestávce pak možete vzí cérku na labutě nebo jí na střelnici vystřeli růžu a žvýkačku. Na kolotoče sa chystajú aj Piras a Mikumi, tož třeba jich tam potkáte.
Bigbít pořádajú hověžští fotbalisti, keří slubujú vychlazené pivo, chutné občerstvení, příjemnú obsluhu a neopakovatelné zážitky.

LETNÍ BONUS: ohlédnutí za VRT 2016 objektivem Boba Chytila
Esli vám připadá, že sa fčíl enem flákáme negde u Balatónu a opalujeme si bílé pupky, zapomeňte. Tvrdě přemýšláme, jakým hudebním nápadem oživíme náš plejlist. Šak už sa nás furt negdo ptá, gdy vymyslíme nejaké nové písničky. Po výměně asi 300 e-mailů mezi členy kapely, sme sa rozkývali a došli k závěru, že nejlepší bude udělať zkúšku. Tak sme sa po dlúhé době znova sešli na bázi v Huslenkách. A světe div sa, hned je z teho fungl nový song! O čem je, sa možná dozvíte eště letos.
No a abyste sa u vody nebo v zaměstnání nenudili, možete si na svojem tabletu nebo digitálním počítadle zavzpomína na červnový kotel v Ústí. Fotky nám dodal Bob Chytil a jeho postřehy přinášáme jako takové ohlédnutí za mimořádně úspěšným desátým ročníkem VRT.

Zašová: hromy, blesky, provazy vod a šílený tanec až do rána
Chápete to? Přes deň slunečno a vedro jak v Nigérii a sotva spustíme první sadu, začne v Zašové pršeť! Co naděláme? Nic. Ovlivňovať počasí nám zakázali a skuhrať nemá cenu. A navíc, přírodní jevy je třeba respektovať, ať už mrzne nebo padajú zmrzlé žaby. Aj to sa stává. Podstatné je, že nekeří z vás byli na vyhlášenú zašovskú zábavu tak natěšení, že nejaký d隝 vúbec neřešili a tančili jak zběsilí. Až sme z toho byli překvapení. Ale Valaši nejsú z cukru, to sa ví už dávno.

Pro případ, že sa o nekteré dešové víly bude pokúšať rýmička, máme tady jeden výborný stramácký recept: DO ZAVAřOVAčKY DAJTE VLAŽNů VODU, VYMAčKAJTE CELÝ CITRÓN, PřIDAJTE ŠÁVU ZE TřÍ STRÚŽKÚ čESNEKU, NASTRÚHAJTE KÚSEK ZÁZVORU A DO TOHO DVě VELKÉ UŽICE MEDU. Celé to nechajte uleže přes noc a pak třikrát denně malú štamprlku. Bude sa vám u toho možná krútit huba, ale na většinu lidí to zabírá. Hlavně celý elixír nesmí přijít do kontaktu s kovem - mícha dřevem a před každým použitím řádně protřepa!
Jinak, děkujeme velice vám, kteří ste v tom dešti vydrželi až skoro do rána, děkujeme pořadatelom za pozvání a profesionální organizaci a také firmě MAD MAN SOUND, která nás potěšila vynikajícím zvukem na place aj na podiu.
Momentky, na které sa možete podíva TADY, pořídili Jarek Pechal a Michael Holub.

Záběr, který ve filmu Děda neuvidíte
Možná už ste měli to štěstí a viděli film Děda. Šak na Vsetíně ve Vatře měli furt vyprodané, sami sme museli na lístky čeka skoro týdeň. Gdyž budete dávať pozor, zaslechnete v něm aj kúsky našich piesniček a zahlédnete naše sympatické ksichtíky. Ne všecky scény sa ale do filmu vešly. A že jich filmaři ale natočili! Je fakt, že šestihodinový film by málogdo vydržel, proto ve střižně střihali a střihali, až sa dostali na požadované dvě hodiny (přesně 112 minut). Tady je jedna ze scén, která sa do filmu už nevešla.

U Sandriku kotel, ale hrálo sa meněj, než bylo v plánu
Dvoudenní vsetínské gulášové hody, gde vystúpila baňa různých kapel (Buty, Iron Maiden Revival, Katapult Revival nebo Darrock a další) ukončilo vystúpení naší kapely. A byl to na place u Sandriku přátelé pěkný kotel. Děkujeme, že vás tolik na nás počkalo. Konečně kšeft, gde sa nám v noci nekúřilo od huby a prsty nepřimrzaly ke strunám, bylo pěkně teplučko až do rána. Šak zapocení sme byli až na kulách. Enom škoda, že sme museli začať o trochu pozděj, bo sa to celé jaksi posunulo, takže sme nezahráli všecky piesničky. Ale nic sa neděje, v sobotu možete dojet na předpúovú do Zašovej a tam to znova roztočíme. Představte si, že v tom horku přijel na Vsetín aj Jarek Pechalú. Samozřejmě na kole a eště stihl cosi aj nafotit. Šak podívať sa možete TU


Za Festmaš nám dali diplom. Výtěžek šel na školku
Speciální diplom, který vymyslely děcka z Valašské Bystřice, sme dostali jako dárek za účast na letošním festivalu Festmaš. Děkujeme! Diplom si pověsíme do zkušebny na zeď slávy :-) Akcička to byla povedená, do areálu U Pernických pozvali pořadatelé baňu kapel. Po dlúhé době sme sa tak na podiu znova potkali třeba s legendárním KORIDORem. Aj cédéčko nám chlapi dali a toho si vážíme, protože KORIDOR prostě umí. Dojem na nás udělala takej přerovská skupina KOWAL COMPANY - na větvi sme byli hlavně z kytaristky, která měla takové pěkné přiléhavé bílé gatě s květinkama.
Co měly oblečené ostatní kapely nevíme, bo sme dojeli až po slunka západu. Byl s nama aj fotoaparátista Jarek Pechalůj, který už sa zázračně uzdravíl, tož udělal pár obrázkú. Podíva sa možete TU.
Výtěžek z festivalu půjde na mateřskú školu ve Valašské Bystřici, proto nás těší, že sme takej mohli přiložit kytary k dílu a pomohli dobré věci. No a v sobotu sa potkáme na dalším festivalu, tentoktát na Vsetíně, gde v "Dolíčku" u sandriku chystajú Gulášové hody. Celý Festmaš zvučil tým Jirky Skaláka, tomu, stejně jako organizátorom, patří naše poděkování.

Kotel v Ústí: máme tu další fotky
Tak nám dorazila zásilka obrázků, keré na Trojkombinaci pořídil fotograf Zimoslav Dorazil. Záběry najdete TU. Dodatečně děkujeme organizátorom za to, jak sa pěkně postarali ne enom o nás, ale aj o ostatní kapely. Perfektní zvuk v Ústí zajistil Lukáš Káňa a jeho tým, ohně po našem nástupu na podium efektně a bezpečně chrlil Martin Šulák.


Desátý ročník VRT: zpívalo sa až do rána bílého
Slunko už bylo hodně vysoko, gdyž z areálu v Ústí odcházali poslední bigbíáci. Po ukončení hlavního programu na velkém podiu, gde sa vedle STRAMu vystřídaly kapely Tweezer, Old Skart a Waák sa pokračovalo v sále kavárny. Tož byla to trochu divočejší, jak říkajú Angličani, after party. Šak nemá cenu zapíra, stejně sa ponesú řeči a brzo sa dozvíme, co sa stalo, aj nestalo. Na kytaru si tam mohl zahrᝠkaždý, kdo znal aspoň tři akordy. Musíme spomenú, že hlavním bavičem této přesčasové zábavy byl ústecký zpěvák a kytarista Bruno, kerý byl fakt excelentní. No a jak to vypadalo na place? Tož o tom na stránkách Regionu Valašsko referuje jeden z nejrychlejších redaktorú na světě Radomír Dolanský. Jeho článek, kerý byl hotový dřív, než dočepovali poslední bečku piva, si možete přečís TU. A aj nejaké fotky stihl pořídit. Ty najdete TU. No a my už čekáme na další obrázky, slíbené od našich dvorních fotografú, tož vydržte.

Další fotky z Janové
Tak tu máme další slíbenú várku momentek z Janové. Vyrobil jich Zimoslav Dorazil a vy sa možete podíva TU. No a my už sa pomalu chystáme na slavnú Trojkombinacu do Ústí, letos je to prý už desátý ročník. Tož to musíme doje, aj gdyby vařené zemňáky padaly.

Přišly nám první fotky z Janové
Gdyž sme v Janové začínali, eště slunko nezapadlo. Na to v posledních době nejsme moc zvyklí, šak většinú naskočíme až po předkapele, takže na hřišti to byla příjemná změna. "Chvílu sa hrálo enom tak pro poslech, naplno sme to rozjeli až po slunka západu," upřesnil Vlastimil, nejlepší bubeník ze STRAMu. Tentokrát nevystúpil náš plivač ohňú Martin, protože si v Huslenkách při produkci spálil hubu a ted je v rekonvalescenci. Kejklíři to zkrátka nemajú jednoduché, to si nemyslite. Martin slúbil, že na Ústí už bude v kondici, snáď si zasej neco nepopálí. Došly nám první fotky od známého janovského fotoreportéra Radka Dolanského, zachytil aj přípravu před koncertem, na jeho momentky sa možete podívať TU. Další obrázky prý pošle aj Zimoslav Dorazil, kerý dorazil navečer.
Na závěr musíme poděkovať myslivcom z Janové, kteří celodenní program vzorně zorganizovali. Ozvučení prostoru tentokrát zajistila firma Skalák, též děkujeme.

V Janové budú ženské lovit chlapy. A pak zahraje STRAM
Už sa těšíte do Janové? Tož my v každém případě. Pořadatelé tam mimo jiné nachystali zajímavé sútěže. Jedna disciplína sa menuje Ulov si chlapa - každá nezadaná nebo se stávajícím chlapem nespokojená robka si može chytit nového. Tak sme to aspoň pochopili. čím budú ty nebožáky lovi, nevíme, snáď nebudú povolené nejaké nebezpečné nástroje, jako třeba vidle nebo klepáček na maso. To už by nemuselo byt v súladu s listinú lidských práv. Ale věřme, že to majú organizátoři ošéfované a všeci sa budú dobře bavit. Tady je malá pozvánka, která o programu naznačí víc. Klinite si TU.

Máme fotky z Huslenek. Na to sa ani nedívajte!
Atmosféra na prvním bigbítu v huslenském Rybníčku bývá každoročně neuvěřitelná. A potvrdilo sa to aj letos. Díky známosti na meteorologické stanici sa nám podařilo zajistit velice teplé počasí, takže týmto zároveň děkujeme meteorologom na meteostanici Lysá hora. Podle zkušeností možeme potvrdit, že teplá noc bývá na zábavu lepší, než gdyž mrzne nebo sněží. Aj cérky, kterým je furt zima, bývajú takové ochotnější a meněj ošterné. Šak si pochvalovala aj skupina Darrock, ta pěkný večer odstartovala. Kapela je dalším rozmarným projektem slavného huslenského rodáka, hudebního skladatela, textařa a milovníka tříkolek Jury Dareby Václavíka. Fachčí v ní například aj legendární vsetínský basák Karel Proisl nebo věhlasný kytarista Přemysl Kříž (ten prý aj noty pozná). V Rybníčku hráli ogaři poprvé a jejich písničky zpívané ve valašštině udělaly dojem.
O kvalitní nazvučení sa v Huslenkách postarala agentura Pro-Marts, které šéfuje náš bývalý člen Milan Volčík. Pochvalu si zaslúží aj starosta Huslenek Jiří Surala, který na zábavu dorazil z premiéry filmu DěDA v Bruselu. Celovečerní příběh z Valašska, gde sa mihne aj náš súbor, sa mu prý líbil a gdyž viděl, jaká je v Rybníčku dobrá nálada, povolil pár přídavkú navíc.
Mimochodem, gdysi v rockovém pravěku začínal STRAM právě v Rybníčku, gde odehrál jeden ze svojich prvních bigbítů. To už si ale skoro nigdo nepamatuje. Ani ti, gdo tam byli. V každém případě, pokud máte náladu, podívajte sa na pár momentek, které pořídil Michael Holub. Fotky najdete TU.


Atmosféra v Rybníčku gradovala po půlnoci

Večer v Huslenkách odstartuje Darrock. Dorazí aj Mikumi
Eště ste neslyšeli Darrock? Tož uslyše ho možete už v sobotu v huslenském Rybníčku, který slavnostně otevřeme prvním letošním bigbítem. Za Darrockem stojí slavný rodák z Huslenek Jura Dareba Václavík, známý hlavně ze skupiny Dareband. Slávu si nenechá ujít ani Mikumi, který cestoval přes půl Evropy, aby na každoročním otevírání Rybníčku nechyběl. Ostatní členové kapely sa báli, lesti Mikumi po takové pauze v cizině zvládne odehrát celú zábavu a opatrně mu nabídli lukrativní místo vstupenkářa. "Nakonec sme usúdili, že by to dopadlo katastrofálně, protože Mikumiho zná v Huslenkách každý a on by lidi púšal zadarmo. Tož sme si řekli, že bezpečnější přeca enom bude ta kytara," prozradil Dan Káčer. Program začíná už po osmé večer, parket aj většina míst na sedění bude aj letos pod střechú, takže sa hraje za každého počasí. Gdo si chce sednút, měl by dojít zavčasu, čeká sa totiž velká návštěva.


V legendárním tričku STRAM - Pod čerňanskú Kyčerú u studeného Severního moře

Chladná noc v Hošálkové, ale slovanské ohně zahřály
Tož kosa, jaká nás přepadla tokaj v Hoščálkovéj, byla opravdu qualitní. Naštěstí nesněžilo a známé drtiče chladu: oheň, slivovica a poskakování do rytmu způsobily, že nálada byla vynikající a nigdo zimu moc neřešil. Navrhujeme pořadatelom, udělať podobnú taškařicu v prosinci a menova sa može třeba Slovanská noc otužilců. V každém případě děkujeme organizátorom, speciálně Jardovi Bártkovi a jeho ženě, keří sa o nás vzorně starali. Aj svařák udělali a neco dobrého na zub upékli. Za Mikumiho, kerý sa túlá gdesi v dalekých krajoch nastúpil Jurka Butor a velice si pochvaloval, že za takové zimy eště nehrál.
No a fčiléj už sa budeme chystať na repeté bigbítu ve vsetínském Bunkru, kerý startuje už 21. května. Dojdite, bude teplo.

Opice vyprodané! Mikumiho nechtěli pustit na vlastní koncert
Ve vsetínském klubu Tři opice to bylo v sobotu opravdu divoké. Gdo nepřišel zavčasu, měl smolu, protože klub byl už po pár hodinách narvaný a ochranka přestala púšať další zájemce. Šak sme luďom nejednúc říkali, choďte na čas, nebo sa nevejdete. A do problémú sa dostal aj Mikumi, kerý si o pauze odskočil do auta pro přenosný telefón. Následná domluva vypadala asi takto:
Ochranka - "Gde máte lístek?"
Mikumi - "Nemám."
Ochranka - "Tak vás nepustíme, je plno."
Mikumi - "Ale já v téj kapele hraju."
Ochranka - "To tady říká každý."
čekající fanoušci - "On fakt hraje ve STRAMu."
Ochranka znejistí, ale má svoje inštrukcie a přes ty nejede kombajn.
Tož nezbylo než vola generálnímu šéfovi klubu, kerým je Petr Gregor:
Mikumi - "Ahoj Petře. Ochranka mňa nechce pustit a za chvilku mám byt na podiu."
PG - "Nerozumím vám. Je tu hrozný kravál. Zavolejte jindy, nebo napište sms."
Začínalo to byt vážné, ale naštěstí si šéf klubu sms přečetl a Mikumiho ze spárů přísné ale spravedlivé ochranky osvobodil. Tož nakonec všecko dobře dopadlo a zábava mohla pokračovat. Od Zimoslava Dorazila dorazilo pár fotek, možete sa podívať jak srandovně na nich vypadáte. Obrázky najdete TU.Vystúpení v legendárním vsetínském klubu už v sobotu!
Eště ste nebyli ve Třech opicách? Tož sa dojdite podívať v sobotu, zahrajeme si, zazpíváme, aj neco dobrého popijeme. Klub najdete poblíž vsetínské Hlavní pošty, stačí přejít cestu. Začínáme hned po divadle v devět večer.Telegram z Hong Kongu: letenka už je kúpená
Aktuálně: včera naše tiskové oddělení přijalo telegram, ve kterém Dan Káčer oznámil, že už má letenku a 9. dubna do klubu Tři opice opravdu dorazí. Původní zpráva, že na Vsetín z Hong Kongu pojede vlakem sa tak nepotvrdila. "Trochu nás odradila ta dálka, šak enom z Pekingu je to na Vsetín přes 7 000 kilometrů. Paradoxně bysme tak ve vlaku mohli dostať ponorkovú nemoc. A gdyby měl vlak zpoždění, tož ani ty Opice nechytneme," vysvětlil Dan. Koncert začne ve 21 hodin a zahraje si aj Mikumi, který sa takej chystá na nejaký čas do světa a gdoví, gdy sa vrátí. Tož zapište si do deníčkú a dojdite. Bude sranda.Na koncert v Opicách dorazí Dan z Hong Kongu
Do číny, konkrétně do Hong Kongu, vyrazil minulý týden náš baskytarista a plánovač koncertů Dan Káčer. Mimo jiné sa letěl popta, lesti by číňané neměli zájem o nejaký koncert naší kapely, odpadla nám totiž prázdninová zábava v Huslenkách a volný termín je třeba zaplnit. Trochu máme obavy z velké předlidněnosti Hong Kongu, kerý má přes 7 milionů obyvatel. Gdyby pak chtěli na koncert STRAMu dojít všeci, asi by nevešli na stadion. Muselo by sa naplánovať víc koncertů, ale to zasej nemá čas Jura Pirník, lebo mu šéf nedá dovolenú. Šak sa uvidí. V každém případě Dan a jeho krásná přítelka posílajú pozdrav přímo od sochy karatisty Brusliho v Hong Kongu a slúbil, že na zábavu do Tří opic určitě doletí. Ve vsetínském Klubu Tři opice vystúpí STRAM 9. dubna.
Fotky z Valašské Polanky dorazily.
Valašská Polanka, to je místo, gde bigbít rozhodně nezahynul. Přesvědčili sme sa o tom v sobotu. Aj přes velkú nabídku jiné kultúry došla velice slušná návštěva. To nám každopádně udělalo radost a užívala si aj dvojka našich zuřivých fotografů Holub - Dorazil, která sa na vás pěkně vyřádila a jejichž momentky si možete prohlédnút TU. Poděkování věnujeme borcom z TJ Sokol Valašská Polanka, kteří letošní "Ozéfovskú" organizačně zajistili na vysoké profesionální úrovni. Děkujeme také předkapele Exhaustion a panu Káčerovi seniorovi za návštěvu a pěkné dárečky.U Vozáků si zahráli tři bubeníci. Ale jinak pohoda
Vsedě a vklidu. Tož tak možeme charakterizova koncertík, kerý sme si eném tak na desetinu plynu zahráli ve slavné hospodě U Vozáků v Huslenkách. A nebylo to ledajaké hraní, byl čas aj na vzácné hosty. Na staré časy přijel zavzpomínať jeden ze zakladatelů STRAMu legendární Dan Výchopeň, kytarista, baskytarista aj zpěvák. Do bubnů si zabúchali Libor řepka (Defect) a Míša Jochcová. Na kytaru sa přidal Jirka Butor. Děkujeme vám, kteří ste nám věnovali čas a přišli si nás poslechnút v trochu odlehčené verzi. Pár obrázků z koncertu pořídil známý fotograf Zimoslav Dorazil a najdete jich TU.U Vozáků už v pátek 4. března
Po loňském fenomenálním úspěchu si letos zasej zahrajeme v pověstné hospodě U Vozáků v Huslenkách. Pojedem na půl plynu (spíš na desetinu výkonu, abyste neochluchli), jak říkáme my Valaši Half Power. Většinu zbytečností, včetně druhého kytaristy, proto necháme doma, aby sa ušetřilo místo. Slibujeme, že sme sa vůbec nepřipravovali, protože Jurda kvůli pracovnímu vytížení postupně zrušil všecky plánované zkúšky a dofčiléj netušíme, co budeme hrát. Ten Vojta zasej tak zbytečný není. Ale nejak to dopadne. Šak dycky to nejak dopadlo. Co sa týká úspěšného řešení problémů, keré předtým sami způsobíme, tož na to sme fakt machři.

Ve Veselé nemohlo byt jinak než veselo
Poslední plesová taškařica této sezony, gde účinkoval náš umělecký súbor písní a tanců, sa odehrál ve Veselé. Dědina leží kúsek od Valmezu směrem na Rožnov a je to ta veselejší část Zašové. Proto sa menuje Veselá. Bál to byl lyžařský a navíc eště rockový, tož sme sa těšili, protože nekeří z nás sú aj lyžaři. Enom to počasí moc nepřálo, šak ani lyže sme si nebrali. Nálada byla ale perfektní, což napoví aj pár momentek. najdete jich TU

Na STRAM přišla do Bunkru historicky rekordní návštěva!
STRAM způsobil návštěvnický rekord v historii klubu Bunkr na Vsetíně. Zprávu nám hlásili sami pořadatelé. To nás těší a gratulujeme si k dalšímu rekordu, kerý si jistě zaslúžíme a kerým sme znova vstúpili do dějin a do Guinessovy knížky rekordů. Byla tam opravdu hlava na hlavě a ve špičce prý už služba nechtěla púšťať dalších ludí. Věříme, že sa dostali aspoň pozděj, gdy už sa přestalo vybírať vstupné. Pochvalovali si aj nezadaní chlapi, u baru byla mačkanica jak kdysi v motoráku do Zbrojovky, ale místo pevných dělníků sa na ně tlačily pěkné cérky. Gdo by sa za takových podmínek nechtěl prodírať pro pivo, že?
Vy, keří postrádáte klúče od chalup, bytů, aut, stejně tak gdo hledá kabelky, zapalovače a spodní prádlo, nech kontaktuje pořadatele z Bunkru. Majú tam tolik artefaktů, že by si mohli otevřít bazar. Z bigbítu v nejlepším vsetínském tanečním klubu máme aj pár fotek. Šak mrknite TUBunkr Club: už 20. února!
Aj letos sme rádi vyhověli pozvání do vsetínského Bunr Clubu. A protože sa jak obvykle čeká plný barák, uděláte dobře, gdyž si napíšete o rezervačku místa na fejsbúk Bunkru.Plesy: v pátek Sokol Huslenky, v sobotu hasiči z Hrozenkova
Tak sa nám sešel rok s rokem a zasej tu máme tradiční sportovní ples, kerý pořádajú huslenští sportovci. Gdo dojde, može na vlastní oči uvidět najvětší hvězdy huslenského fotbalu. Aj podpisy budú sportovní špičky TJ Sokol Huslenky v restauraci Pod černým ochotně rozdáva, lesti negdo projeví zájem.
A bude to náročné, protože v sobotu nás pro změnu pozvali hasiči z Nového Hrozenkova na ples maškarní. Prý tam bude ohromná sranda, proto sa těšíme. členové kapely si prý masky brať nemusíjá, možú si nechať původní obličeje. Tož děkujeme za důvěru.

Na poslední scénu dorazil aj Bolek Polívka
Boleslav I. Dobrotivý a Nafurt nechyběl u nátáčání poslední scény do filmu Děda, kerý bude mět už letos premiéru ve Zlíně a v Bruselu. (Brusel, to je to hlavní město Eurosojuzu). Tož sa fšeci těšíme, protože hlavní úlohu ztvárnil legendární valašský náčelník Franta Segrado. Možeme prozradit, že namachrovaného Pražáka (nic proti Pražákom, máme jich rádi) hraje Petr čtvrtníček, kerý si s Mikumim o jedné pauze zadžemoval na bicí. Pauzy byly opravdu náročné. "Zažili sme si kupu srandy, ale su z teho zbitý jak gdybych složil dvacet metráků uhlá. Aj ta gořalka byla jakási vodová, ale to aby sa herci předčasně nenatrúbili. Pak by s nima nebyla řeč," vysvětlil Jurda. Valašský deník popsal atmosféru při nátáčání v hospodě Za Vodů v Jarcové v pěkném článku. Tam najdete aj hromadu fotek.

Foto: DENÍK/Jan Karásek

U Rittera až do rána
Věhlasný ples společnosti Ritter ve Valašských Klobúkách ani letos neskončil v normálním hracím čase. Prodlužovalo sa až do štvrť na pět a gdyž sa kury dožadovaly vypuštění z kurníka, tepruvá zvukaři nakládali aparaturu. A tož bylo veselo, šak sa podívajte na fotky. Pořídila jich známá dvojka Holub Dorazil.
STARŠÍ ZPRÁVY