STRAM natočil videoklip Záhada

(Zveřejněno 28. října 2020)
Nový videoklip představila ve středu 28. října valašská rocková skupina STRAM. Plánovaný koncert byl kvůli vládnímu omezení zrušen, fanoušci se museli spokojit pouze s virtuální premiérou na internetu. Video skupina natočila ve vlastní produkci a všechny role obsadili amatérští herci.


Nový videoklip se skupině STRAM podařil natočit během letního uvolnění, téměř dva měsíce pak trvalo zpracovaní zaznamenaného materiálu. „Dlouho jsme doufali, že klip představíme jako obvykle na živém koncertu. Bohužel to nevyšlo, tak jsme zvolili náhradní řešení ve formě premiéry na youtube,“ uvedl Vojta Kocůrek, který si vzal na starost finální střih a režii záběrů ve vsetínském Domě kultury. „Tentokrát jsme zvolili pohodové, až odpočinkové téma. Myslím, že v současné době by si lidé měli udržovat dobrou náladu, snad k ní trochu přispějeme i naší novinkou,“ věří Kocůrek.

Zajímavostí je, že hlavní role obsadili amatérští herci s minimem zkušeností. Jeden z nich, Ondřej Koňařík z Huslenek, se před kamerou objevil dokonce poprvé. Hlavní hrdinka Klára Katrušáková i mladý slovenský talent Štefan Ďurdík už si v minulosti alespoň školní divadlo vyzkoušeli. „Z nabídky zahrát si v klipu jsem byla nadšená, protože STRAM je taková moje srdeční záležitost, poslouchám je vlastně už od dětství, chodím na jejich koncerty. Navíc písnička Záhada se mi líbí. Bavilo mě i samotné natáčení, opravdu jsem si to užila,“ svěřila se ještě před premiérou mladá herečka z Janové.

Venkovní záběry režíroval Michal Mikulenka, který je zároveň autorem scénáře. „Byl jsem překvapen, jak všichni mladí herci rychle chápali, co se po nich požaduje a jak dokázali pracovat s výrazem. I když jsme jeli ve velkém tempu a s častými přesuny, rád budu na natáčení vzpomínat,“ ohlédl se za letním dobrodružstvím Mikulenka. Oba kytaristé STRAMu, Vojta Kocůrek i Michal Mikulenka, se dlouhodobě věnují také video tvorbě a společnou práci si už vyzkoušeli při výrobě několika starších videoklipů skupiny.

Text ke skladbě Záhada, která vyšla na albu Dlouhá cesta (2017) napsal Jiří Pirník, hudbu složil Michal Mikulenka. Nový videoklip je možné spustit z www.stram.cz nebo přímo na youtube kanálu skupiny.

Přímý odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=D_QWOrYn5wQ


Vyšlo unikátní CD se skladbami STRAM

(Zveřejněno 11. dubna 2019)
Album s několika skladbami z produkce skupiny STRAM natočily ve svém vlastním pojetí známé valašské kapely. Autorem nápadu vydat toto unikátní CD je Jakub Mahony Matocha, který projekt před několika dny jako manažer dotáhl do úspěšného konce.


Novinka má název For STRAM a podílely se na ní skupiny Waťák, Vyhoď blinkr, Gympleři a Helena a tygři. Zapojili se ale i další muzikanti, jako například Dan Výchopeň, Pavlína Hanáková, Honza Ondrušek nebo Karla Mikušková. „Prvotní myšlenka se začala formovat v roce 2016. Album mělo být součástí oslav pětadvacátého výročí založení STRAMu. Realizace ale nebyla vůbec jednoduchá, bylo náročné časově skloubit všechny interprety, najít termíny zkoušek, pokrýt projekt finančně, takže se dá říct, že album přišlo pozdě, ale přece,“ usmívá se manažer projektu Jakub Mahony Matocha. Upřesnil, že natáčení bylo rozloženo v letech 2017 a 2018 a obal namalovala Markéta Řepková. Novinka bude mít premiéru 20. dubna ve vsetínském klubu Tři opice, kde bude také symbolicky „pokřtěna“. Kromě koncertu skupiny STRAM by se na pódiu měli objevit i někteří hosté podílející se na nahrávkách. CD vychází v limitované edici v počtu pěti set kusů. Natočeno bylo ve vsetínském studiu Pro-Marts, na financování alba se podílela nadace Synot.STRAM vydává výběrové album

(Zveřejněno 22. listopadu 2013)
Rocková skupina STRAM přichází v závěru roku s novým hudebním albem nazvaným příznačně Ohlédnutí. Kapela se na něm symbolicky ohlíží za svou více než dvacetiletou historií. Z asi šedesáti autorských skladeb, které skupina za tu dobu natočila, obsahuje novinka výběr jedenadvaceti nejznámějších songů. STRAM album oficiálně představí 30. listopadu ve vsetínském hudebním klubu Bunkr.
21 SKLADEB, 21 LET EXISTENCE

Číslovka symbolicky připomíná dobu existence skupiny STRAM, která se na pódiích objevuje už od roku 1992. Její autorská tvorba je ovšem podstatně rozsáhlejší, vždyť za dobu existence natočila více než šedesát skladeb. „Kapacita audio-CD je omezená osmdesáti minutami, takže se na album bohužel nedostaly všechny skladby, které bychom tam chtěli mít. Klíčem k výběru byla zejména oblíbenost a žádanost u našich fanoušků,“ vysvětlil kytarista Vojta Kocůrek, který se zároveň postaral o závěrečný mastering alba. „Posluchač na desce najde naše nejznámější pecky jako Amazonka, Dávej nebo skladbu pod Čerňanskú Kyčerú, na níž jsme natočili velmi úspěšný videoklip,“ upřesnil Kocůrek. Pamětníci ale mohou zavzpomínat také při starších melodiích: nechybí například disko parodie Na Ochmeloff!, ani píseň Kúpili sme parní válec, která s úsměvnou nadsázkou oslavuje někdejší úspěchy vsetínského hokeje. Obal v pořadí pátého CD skupiny STRAM navrhnul a graficky zpracoval jablonecký výtvarník Miroslav Schovanec.

„KŘEST" V BUNKRU

Premiérová show odstartuje ve vsetínském hudebním Bunkr clubu v sobotu 30. listopadu ve 21 hodin. Pořadatelé nenechají hosty vydechnout ani o přestávkách, které zaplní DJ Pecha se svým programem. Známý diskžokej se tentokrát zaměří na české a slovenské rockové hity. Místo je možné si rezervovat na facebooku klubu (www.facebook.com/bunkrclub).

I NA HŘEBENU JAVORNÍKŮ

Druhou prezentaci alba, spojenou s autogramiádou, plánuje STRAM na 30. prosince. Ten den totiž vystoupí na horském hotelu Portáš v Javorníkách. Speciálním hostem tam bude valašský publicista a novinář Radomír Dolanský, který přiveze svoji knihu Z valašských putýk, jež nyní vychází v druhém vydání. Vystoupení na závěr roku a setkání s fanoušky bude pro návštěvníky tradičně zdarma.

Album Ohlédnutí bude skupina nabízet na svých vystoupeních za zvýhodněnou cenu 100 korun. Objeví se také v několika vybraných prodejnách, jako například ve vsetínské vinotéce U Sýkory, v kavárně Harmonie v Ústí u Vsetína nebo v pivotéce ve Valašské Polance. Album je také možné si objednat na adrese stram@atlas.cz, zájemce ale musí počítat s vyšší cenou 150 korun plus poštovné.

Generálním partnerem alba Ohlédnutí se stala firma COMMODUM společnost s r. o.

Kontakt a další info: Daniel Káčer 739 013 539 stram@atlas.cz www.stram.cz


Fotky členů skupiny ve vysokém rozlišení najdete zde
22. června startuje bystřický FestMaŠ
(Zveřejněno 6. června 2013)
Valašská Bystřice - Pět hudebních skupin vystoupí 22. června ve Valašské Bystřici na dobročinném koncertu FestMaŠ. Ten organizují rodiče dětí navštěvujících tamní mateřskou školu Pramínek. Program už od 18 hodin zahájí Stardust Shuttle, po nich zahrají Heart2Beat, The Dust, Hluční sousedé a STRAM. Všichni účinkující se vzdali honoráře, výtěžek bude věnován školce.
Pro návštěvníky chystají pořadatelé bohaté občerstvení včetně specialit na grilu a domácích sladkostí. "Vstupné bude jen padesát korun, chceme aby tato akce byla přístupná pro všechny. Samozřejmě, když někdo bude chtít dát víc, určitě může," uvedla jedna z hlavních organizátorek Blanka Polášková. Ujistila, že pro případ deštivého počasí mají pořadatelé připraveny velké zahradní stany od firmy COMMODUM. "Do mateřské školky ve Valašské Bystřici chodí i synek našeho bubeníka Ríša, takže to byl další důvod, proč tuto akci ochotně podpoříme. Do Valašské Bystřice, kde máme spoustu přátel, ostatně jezdíme vždy rádi a letos se tam chystáme zahrát i na pouťovém dýchánku u bistra Baba Jaga," poznamenal Dan Káčer ze skupiny STRAM.

Fotky členů skupiny ve vysokém rozlišení najdete zde


Benefici na podporu Matýska zahájí STRAM.
(Vydáno 15. května 2013)
Valašská Polanka - Benefiční akce na podporu nemocného Matýska z Valašské Polanky se uskuteční 1. června ve Valašské Polance. Program na tanečním kole zahájí už v 19:30 skupina STRAM.
Když kapelu pořadatel oslovil, měla už přitom domluvený jiný koncert, nakonec se ale obě vystoupení podařilo časově optimalizovat. „Jsme rádi, že si na nás pořadatelé z Valašské Polanky vzpomněli a věříme, že alespoň trochou přispějeme k této dobré věci. Matýskovi přejeme dostatek peněz na léčbu a hlavně co nejvíce lásky, protože ta dokáže zázraky,“ popřál kytarista STRAMu Vojta Kocůrek. „Bohužel se až do konce nezdržíme, protože hned po našem vystoupení se přesouváme na už dříve slíbenou akci do Lukova,“ dodal hudebník. Hned po úvodní skupině se představí formace Rasken, S.P.O.K.E.N. a Vyhoď blinkr. Program by podle plánu měl trvat až do půl třetí ráno. „Výtěžek z akce půjde pro potřeby malého Matýska, to znamená peníze ze vstupného i tržba z prodeje občerstvení,“ uvedl pořadatel akce Jaromír Polanský, který s nápadem uskutečnění benefiční akce přišel. Prozradil, že ceny budou lidové, například základní vstupné pro návštěvníky bylo stanoveno na 50 korun. „Kdo ale bude chtít připlatit a touto formou akci podpořit, tomu se samozřejmě meze nekladou,“ dodal Polanský. Matěj je devítiletý kluk, se kterým se život příliš nemazlí. Ve čtyřech letech mu lékaři zjistili mozkový nádor velikosti tenisového míčku a tím začal pro Matěje a jeho rodinu kolotoč náročných operací a pobytů v nemocnici. Po první z operací zůstal Matěj ochrnutý na levou polovinu těla, následovaly další tři náročné operace a nespočet menších operačních zákroků, to vše ve FN Brno. Poctivým, často bolestivým cvičením a rehabilitacemi dosáhl Matěj toho, že v současnosti dokáže s dopomocí ujít i několik desítek metrů. Bohužel je ale také částečně nevidomý a doživotně závislý na lécích a tedy i na neustálé pomoci a péči svých nejbližších. Přesto všechno je Matýsek velký bojovník, je přátelský a velmi upovídaný. Chodí do druhé třídy základní školy, kde se vyučuje za pomoci asistentky podle individuálního plánu. Na konci loňského roku musel Matěj podstoupit léčbu cíleným ozařováním a všichni pevně doufáme, že tato léčba bude úspěšným zakončením těžkého téměř pětiletého trápení malého Matěje, který si snad bude moci začít konečně užívat malých dětských radostí.

Fotky členů skupiny ve vysokém rozlišení najdete zde


Valašský čagan odstartují bubeníci
(Vydáno 17. srpna 2012)
Huslenky/ Osmý ročník hudební akce Valašský čagan zahájí v pátek 24. srpna v huslenském výletišti Rybníček. Tentokrát vystoupí romští bubeníci Rubikon a rockové skupiny Proč?!, STRAM a Aftermath. Program začíná ve 20 hodin.
Jako první se na letošním Valašském čaganu představí parta mladých romských bubeníků, kteří pod vedením legendárního hudebníka Jirky Nedavašky nacvičují v klubu vsetínské Diakonie na Poschle. Hned po rytmickém pásmu přijde čas na skupinu Proč?! z Valašské Polanky. „V říjnu oslavíme třetí rok naší existence,“ poznamenal Jan Juřica, baskytarista skupiny, která se orientuje na klasický bigbítový repertoár, oblíbený na tanečních zábavách. Domácí STRAM, který si letos připomněl dvacáté výročí svého založení natočením nového alba, nastoupí jako třetí v pořadí. „Určitě zařadíme i novinky z naší nové desky. Chybět rozhodně nebude skladba Pod Čerňanskú Kyčerú s níž slavíme úspěch i mimo Valašsko,“ informoval frontman STRAMu Jirka Pirník. Prozradil, že v současnosti se kapela zabývá přípravami na natáčení videoklipu k tomuto úspěšnému songu. Závěr večera bude patřit valašskomeziříčské formaci Aftermath. Tu tvoří zkušení hudební harcovníci, kteří dříve působili například ve známých skupinách Ciment, Kanon, Docuku nebo Droband. Aftermath hraje pouze vlastní skladby, opatřené anglickými texty. O vysoké úrovni její tvorby svědčí i nahrávky, které je možné si online pustit na stránkách www.aftermath.cz. O občerstvení se postará personál areálu Rybníček, který bude kromě jiného servírovat i oblíbené huslenské bramboráky. „Návštěvníci je můžou spláchnout vynikajícím čepovaným pivam Svijany,“ dodal provozovatel areálu Marek Orság. Akci pořádá areál Rybníček ve spolupráci se sdružením Amfolkfest a skupinou STRAM.

Malý festival na konci prázdnin

Valašský čagan je zaměřen na konfrontaci zkušených a začínajících nebo méně známých skupin, bez přísného žánrového vymezení. Byť nepatří mezi největší akce tohoto druhu v regionu, získal si za dobu své existence respekt u publika i hudebníků. Pro řadu začínajících muzikantů byl první příležitostí zahrát si na kvalitní aparaturu a ukázat se na veřejnosti.


Aftermath

Proč?!

Fotky členů skupiny STRAM ve vysokém rozlišení najdete zde


VRT: největší rocková zábava na Valašsku je za dveřmi
(Vydáno 31. května 2012)
Ústí u Vsetína/ Valašská rocková trojkombinace (VRT), která se každoročně koná na prostranství u kavárny Harmonie v Ústí, odstartuje letos 16. června. Na akci vystoupí skupiny Waťák, STRAM a Contraakce. Jako host se tentokrát představí mladá talentovaná kapela Noaco.
Valašská rocková trojkombinace se díky výhodné strategické poloze zařadila mezi nejúspěšnější hudební podniky na Valašsku. Místo, kde se schází hornolidečské a hornovsacké údolí, je totiž dobře dostupné i z nedalekého Vsetína. „Stalo se tradicí, že zde vystupují spřátelené skupiny STRAM a Waťák. Ty doplňoval ještě Gryfis, kterého nyní nahrazuje Contraakce z Hošťálkové,“ přiblížil jeden z pořadatelů a zpěvák skupiny STRAM Jirka Pirník. Jak už se stalo zvykem, prostor na VRT dostane i jedna začínající kapela. Letos to bude parta, která si říká Noaco a jejíž kytarista Michal Uhřík je také z Ústí.
Návštěvníci se mohou těšit nejen na dobrou hudbu. „Pivečko poteče ze sedmi píp, servírovat se budou speciality na grilu a chybět samozřejmě nebude ani nealko,“ láká známý pěvec a labužník v jedné osobě. „Akce bude zároveň takovou druhou prezentací naší nové desky, takže kdo kvůli zimě nedorazil na křest do Huslenek, má šanci si cd Tajemství koupit a rovnou nechat podepsat,“ poznamenal Jirka Pirník. Všechny, kdo si letošní VRT zapsali do deníčků a přidali vykřičník, aby náhodou nezapomněli, vyzval k hromadné modlitbě. „To letošní počasí je fakt divné. Přimluvme se při večerním rozjímání, ať to konečně vyjde a ať se dočkáme opravdu teplé letní noci,“ dodal Jirka Pirník. Program začíná o půl deváté večer.


Fotky členů skupiny ve vysokém rozlišení najdete zde


STRAM natočil nové album. Představí ho v Huslenkách
(Vydáno 14. května 2012)
Vsetín/ Po dlouhých osmi letech přichází valašská rocková skupina STRAM s novým albem. Nahrávky vznikly v březnu a dubnu tohoto roku ve vsetínském studiu Pro-Marts, kapela album představí 26. května v Huslenkách.
S novým albem přichází STRAM v roce dvacátého výročí svého založení. Objeví se na něm několik čerstvých novinek, ale i skladby takzvaně ze šuplíku. „Některé písničky vznikly už před více než deseti lety, ale na veřejnosti jsme je nikdy nehráli. Celkově jsou nahrávky klidnější, více nostalgické, ale najdou se i svižnější kousky. Chybět samozřejmě nebude ani Amazonka, kterou jsme jako samostatnou skladbu natočili před lety a která se mezi posluchači velmi dobře uchytila,“ popsal kytarista Vojta Kocůrek. Poslední ucelené hudební album My sa nedáme! skupina představila v roce 2004, novinka s názvem Tajemství tak bude celkově pátým počinem tohoto druhu. Skupina ji „pokřtí“ 26. Května v huslenském letním areálu Rybníček, tedy zhruba měsíc po velkolepém koncertu ve vsetínském Domě kultury,kde si STRAM za účasti hostů a stovek fanoušků připomněl 20 let od svého založení. „Hosty programu budou skupiny Rasken z Fryštáku a Noaco z Ústí u Vsetína. Role kmotra se ujme textař a hudební skladatel Jiří Dareba Václavík, jehož přepracovaný hit Makyta se na desce objeví také. Programem bude provázet moderátor Jan Gottfried,“ upřesnil baskytarista Daniel Káčer. Doplnil, že akce v zastřešeném areálu Rybníček začne ve dvacet hodin. Album Tajemství obsahuje dvanáct songů, obal desky navrhla výtvarnice Nikola Šejnohová z Vidče u Rožnova pod Radhoštěm.

Fotky členů skupiny ve vysokém rozlišení najdete zde


Skupina STRAM slaví dvacítku
(Vydáno 15. dubna 2012)
Dvacet let existence oslaví v sobotu 21. dubna ve Vsetíně valašská rocková skupina STRAM. Na podiu tamního Domu kultury vystoupí také řada hostů. O měsíc později pak STRAM na domácí půdě v Huslenkách představí zbrusu nové album.
Koncert ve dvacet hodin zahájí hornolidečská formace Midnight Blue se zpěvačkami Karolínou Slánskou a Nikolou Slovákovou. Dalšími hosty budou skupiny Dareband, Waťák a Contraakce. Každá z těchto formací představí mimo jiné jednu z původních skladeb STRAMu ve vlastní úpravě. „V průběhu večera ale vystoupí i další muzikanti, bude mezi nimi například finalista soutěže Elán je Elán Martin Filák, nebo kytarista a zpěvák Dan Výchopeň, který se STRAMem před dvaceti lety začínal,“ uvedl Daniel Káčer, současný baskytarista a programový manažer kapely. Programem ve velkém sále Domu kultury budou provázet hudebníci Pavel Bartoň a Martin Mrlina. Akci pořádá vsetínský Dům kultury ve spolupráci se skupinou STRAM
Zhruba o měsíc později, konkrétně 26. května, představí skupina v huslenském letním areálu Rybníček nové cd album.


Fotky členů skupiny ve vysokém rozlišení najdete zde